ترکیه در رؤیای احیای امپراطوری عثمانی

یکی از بازیگران عرصه ی دیپلماسی در حال حاضر در منطقه، نظام سکولار ترکیه است که با توجه به جایگاه قدیم این کشور در ترکیه و همچنین جایگاه این کشور در منطقه، نیاز به بازشناخت این نظام و اهداف و آرمان های آن را بیشتر می کند.

امپراطوری عظیم ترکیه در چند قرن پیش به نوعی آخرین امپراطوری جهان اسلامی، توانسته بود ملت های مختلف اسلامی را در ذیل یک پرچم جمع کند و برهمه آنان حکمرانی کرده و سلطه ی خود را تا اروپا و آفریقا نیز بکشاند. پایتخت امپراطوری عظیم عثمانی در ترکیه، کشوری  ترک زبان، مرتبط با آسیا و اروپا قرار داشت. البته مباحث ملی گرایی و قومیت گرایی در حکومت عثمانی رنگ آن چنانی نداشت و اتحادی از ملل ترک و عرب در کنار هم می زیستند.

نظام عثمانی توانسته بود سلطه ی خود را بر غرب و شرق افزایش دهد و همین نگرانی اروپائیان را برانگیخت. شرح وقایع تزلزل شدن این امپراطوری بسیار طولانی است لکن به گوشه ای از دلایل آن اشاره می شود. به مرور زمان غرب توانسته بود برخی ایده ها و تفکرات سکولار و حتی لائیک را در گوشه گوشه این امپراطوری پیاده کند. جوانان ترکیه ای و همچنین جوانان عربی از ملل عربی، سیل مانند برای گذراندن دوره ی تحصیل و فراگیری یکسری علوم به اروپا جاری شدند و در دانشگاههای اروپایی تحت تأثیر جاذبه های فریبنده غرب شده و تفکرات جدیدی برای اداره جامعه فراگرفتند. هر چند امپراطوری عثمانی، یک سلطنت و پادشاهی بود لکن نسبت به غربیان به قطع برای اسلام بهتر بود. به تدریج تفکرات اومانیسم و لیبرالیسم و سکولاریسم و ناسیونالیسم از غرب به جای جای حکومت عثمانی تزریق شد. مباحث اومانیسمی توانسته بود مردم عرب را در برابر عثمانی علم کند و همچنین مباحث اصلاح طلبانه غربی توانسته بود ترک های جوان را علیه عثمانی ها بشوراند. شرح سقوط عثمانی طولانی است لکن باید بدانیم بعد از سقوط عثمانی نظام لائیک بر ترکیه حاکم شد و کشورهای عربی بین چند دولت غربی(فرانسه، انگلیس، ایتالیا و اسپانیا و...) تقسیم شدند و بدین ترتیب حکومت های سکولار و دست نشانده در کشورهای عربی حاکم شدند.

این مختصری بود از امپراطوری عثمانی. بعد از حاکم شدن نظام لائیک در ترکیه، مردم مسلمان ترکیه با یک سرعت شدید به بی دینی و لائیکی و سکولاریسم روی آوردند و دینداری در ترکیه ممنوع اعلام شد. نمادهای دینی در ترکیه رخت بربست و ترکیه شده بود:  " الگوی کوچک اروپایی " . شرح دوره های حکومت بر ترکیه بعد از عثمانی نیز بسیار طولانی است.

ترکیه ای که زمانی پایتخت امپراطوری عثمانی به ظاهر اسلامی بود در یک چرخش 180 درجه تبدیل به پایتختی در جهان اسلام شد برای کوبیدن اسلام و برای منحرف کردن مردم از اسلام.

نظام ترکیه همیشه یک نظام لائیک بوده است تا اینکه در چند سال اخیر دسته از مسلمانان سکولار در انتخابات شعار اسلام گرایی سردادند و از آنجا که بیداری اسلامی بعد از انقلاب اسلامی ملل مختلف جهان را فراگرفته بود و فریاد اسلامی خواهی دیگر عار نبود گرایش مردم ترکیه به یک حاکمیت اسلامی افزایش یافت. آنان مدت ها بود که از نظام لائیک که هم دنیای آنها را ویران کرد و هم آخرت را به باد داد خسته شده بودند و نیاز به یک نظامی که بتواند آنان را نجات دهد در وجودشان بالاگرفت.

حزب اسلام گرا در ترکیه با دادن شعارهای اسلام گرایانه و با حجاب همسران مسئولین این حزب توانسته بود آرای بالایی را  در ترکیه نصیب خود کند و در یک انتخابات با قاطعیت بالا دولت را نصیب خود کند. هرچند بارها و بارها در همین چندسال اخیر کودتاهای سنگینی علیه اسلام گرایان سکولار ترکیه از سوی فرماندهان ارشد ترکیه صورت گرفته بود لکن همه ی کودتاها ناکام ماند تا حزب اسلام گرا بتواند بر اریکه قدرت بماند.

دولت جدید اسلام گراهای سکولاری ترکیه از یک طرف با شعار اسلام گرایی توانست در صحنه بماند از طرف دیگر مبانی غربی و سکولار بر رفتار وکردار و گفتار و تفکرات آنها سایه افکنده است و همین یک تضاد و تناقض اجتناب ناپذیر برای ترکیه و آینده ی ترکیه رقم زده است که بی تردید آینده ای مبهم را برای آنان رقم می زند.

از طرفی در رؤیای امپراطوری عظیم عثمانی و احیای رهبری دوباره جهان اسلام به سر می برند و از طرفی مبانی غربی و اهداف آموزه های غرب نیز بر سیاست های کلان آنان کاملاً آشکار است.

به نظر می آید دولتمردان غربی با حمایت های مالی و معنوی از اسلام گرایان سکولار ترکیه، از آنان جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کرده و وعده ی رهبری دوباره منطقه را به آنان داده اند تا بتوانند یک رهبری قلابی اسلامی را در برابر ام القرای جهان اسلام که نظام جمهوری اسلامی است علَم کنند.

موضع گیری سنگین ترکیه در برابر رژیم صهیونیستی در خصوص حمایت دروغین خود از فلسطین و احداث سپر موشکی ناتو در ترکیه، توطئه علیه سوریه و مقابله با هسته مقاومت در یک خیمه(خیمه ای که تمامی تروریست های دولتی در آن شرکت دارند:آمریکا، انگلیس، عربستان، القاعده، رژیم صهیونیستی و خود ترکیه)، نشان از یک تضاد آشکار است که آینده ترکیه را تاریک رقم خواهد زد.

آن چیزی که بر همگان و تحلیل گران روشن است دیری نیست که این توطئه و برنامه ریزی پیچیده دشمنان علیه اسلام و مسلمین نیز برملا خواهد شد چرا که دوست و دشمن می دانند که در حال حاضر کدام نظام، رهبری اسلام و مسلمین را برعهده دارد. این نظام جمهوری اسلامی است که رهبری جهان اسلام را به عهده داشته و تنها نظامی است که در برابر غرب و شرق ایستاده است و ترکیه این نظام لائیک و سکولار تا زمانی که دست در دست دشمنان اسلام علیه ملل مسلمان توطئه کند در جهان اسلام جایی نخواهد داشت.

والسلام


 

نوشته شده توسط داود مدرسی یان در شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ ساعت 20:0. - لينک ثابت